Szukaj na tym blogu

2008-04-21

Co dalej z planowaniem przestrzennym w Polsce?

Chciałbym zwrócić uwagę na pożyteczny artykuł, o tytule jak w tym poście, zamieszczony w portalu "Polska XXI". Ku pamięci i zainteresowaniu przytaczam wnioski z artykułu:

Co należy więc zrobić?

Po pierwsze, reformować należy cały system prawa związanego z planowaniem i gospodarką przestrzenną w tym część przepisów dotyczących samorządów, budowy dróg, ochrony środowiska, gospodarki gruntami i innych.

Po drugie, wyodrębnić należy dział administracji rządowej zajmującej się gospodarką przestrzenną, gdyż problematyka gospodarki przestrzennej jest szersza niż tylko budownictwo i rozwój miast, z którymi jest związana obecnie – zresztą planowanie realizacyjne, szczegółowe mogłoby pozostać w dziale budownictwo.

Po trzecie, niezbędne jest ustanowienie organu państwowego odpowiedzialnego za tworzenie polityki przestrzennej, rozwój prawa, współpracę międzynarodową, planowanie krajowe, stałe monitorowanie stanu zagospodarowania przestrzennego – obecnie ta problematyka jest „rozsypana” w kilku resortach.

Po czwarte, przywrócić należy na różnych poziomów planowania, w tym obligatoryjnych planów ogólnych – strategicznych, w obrębie gmin i miast, planów regionalnych, planu krajowego - oczywiście o różnym stopniu szczegółowości. W takim układzie, stosowanym powszechnie na świecie, sprawy dotyczące bezpośrednio społeczeństwa lokalnego, winny być rozwiązywane w planach gminnych miejskich, a ważne zadania podejmowane w interesie publicznym, jak budowa dróg i autostrad, winny być rozwiązywane w planach wyższego rzędu.

Po piąte, należy przyjąć zasadę, że wszelkie decyzje urbanistyczne wydawane byłyby tylko w oparciu o istniejące plany.

Postulować też należy, by plany w większym niż dotychczas stopniu, integrowały programy i zadania szczegółowe – np. w zakresie ochrony przyrody, rozwoju transportu i innych.

Droga na skróty pogłębia chaos.


Od siebie jeszcze dodam, że długotrwałe utrzymywanie stanu bałaganu w państwie jest jak długotrwały mocny stres w organiźmie człowieka. Taka sytuacja w obu przypadkach wywołuje zmiany, początkowo niewidoczne, ale jak już się ujawnią, to nie ma ratunku dla takiego bytu.

Brak komentarzy:

Mashup News

Aktualności tekstowe