Szukaj na tym blogu

2007-08-18

Czyżby sprawdzała się astrologiczna prognoza na rok 2007 ?

Na początku tego roku zamieściłem na BlueDot link do astrologicznej prognozy roku 2007. Teraz zaglądam tam jeszcze raz, przecieram oczy i co widzę? Oto fragmenty:
...
Gospodarka, ekonomia, finanse

Dziewiątka niesie z sobą niestałość, zmiany, potężny ruch i przeobrażenia, często też chaos i niespodzianki. Rok 2007 to czas licznych niepokojów o wzrost gospodarczy, co pociągnie za sobą poważne obawy związane z nadciągającą fazą recesji w gospodarce światowej, zagrożenie inflacją, a przez to wzrost stóp procentowych głównych walut światowych: zwł. euro, franka szwajcarskiego, brytyjskiego funta, mniej zaś dolara i jena. Rynki finansowe są zagrożone silnymi korektami, co może przynieść duże obniżki giełdowe, choć i ostre spekulacje wzrostowe też są możliwe. Najbardziej niestabilny pod tym względem czas to wiosna, ale ewentualne spadki zostaną szybko odrobione. Druga, głębsza fala obniżek to okres sierpień-wrzesień. Niektórzy analitycy zaczną wręcz mówić o nadciągającej światowej recesji i kryzysie. Jednak nie będzie powtórki z Wielkiego Kryzysu z lat 30tych. Nie grozi nam totalne załamanie rynków, choć lokalnie może dochodzić do poważnych perturbacji. Jeśli nawet nadchodzi światowa recesja, to jednak przyszły rok będzie zaledwie jej początkiem, nie jakimś dramatycznym załamaniem. Ludzkość w procesie rozwoju, na progu Ery Wodnika, musi zrezygnować z wielu tradycyjnych modeli zarządzania na rzecz nowoczesnej ekonomiki opartej na wysoko zawansowanych technologiach łączących ze sobą idee wodnikowe: globalizację, wolność, liberalizm ekonomiczny odrzucając europejski protekcjonizm i pętanie biurokracją ludzkiej przedsiębiorczości.
...
Wizje przyszłości i Era Wodnika
...
Największymi polami konfliktów w nadchodzących latach wcale nie będą surowce, paliwa, gaz i ropa, lecz dostęp do informacji. Największym zagrożeniem jakie nas czeka nie są kataklizmy, zbrojne batalie i katastrofy, ale manipulacja informacją, wiedzą, tłumami, inwigilacja i kontrola nad przepływem danych. Prawdziwa wojna toczyć się będzie ponad głowami nieświadomych manipulowanych i sterowanych przez specjalistów od public realation ludzi. Nastąpi więc pewien podział, o którym wspominał już Platon w „Państwie”, zgodnie z zasadą Paretto-20/80, że 20% ludzi będzie miało dostęp do wiedzy, prawdy i informacji, a reszta – 80%, zadowoli się bezmyślną papką, którą będą jej serwowały media, nieświadomie godząc się na bycie szarą masą i biernymi odbiorcami. Właśnie na polu informacji, wiedzy, nauki dojdzie do największych i najpoważniejszych konfrontacji. Może to momentami przypominać totalitarne modele, jakie chciał prowadzać np. faszyzm dzieląc ludzi na rasę panów i podludzi. Jednak nie przemoc i cenzura będą kluczem do „lepszego” świata, lecz rozwój: samodzielna duchowa i intelektualna praca, a edukacja, zupełnie inna niż nam aktualnie znana – zarówno dzieci jak i dorosłych – stanie się jedną z najszybciej i najbardziej intensywnie rozwijających się dziedzin ludzkiej aktywności. Każdy zaś będzie sam podejmować decyzję, czy chce się rozwijać, czy też zechce wybrać życie bezpieczne, stabilne, wygodne, ale bierne. Oznacza to również kres lub marginalizację współcześnie znanych systemów sprawowania władzy: demokracji opartej na powszechnych wyborach, na rzecz dyskretnych rządów elit, którymi straszą zwolennicy teorii spiskowych. Najpewniej więc rządy w przyszłości będą sprawować fachowcy, specjaliści od zarządzania i P.R. w rodzaju menedżerów w firmach. Wygra więc osobliwa populistyczna koncepcja, że wszyscy będą zadowoleni i każdy otrzyma to, czego potrzebuje: bezpieczeństwa, dostatku, dostępu do kultury i cywilizacji. W Erze Wodnika tradycyjne gromadzenie dóbr i bogacenie się zejdzie na margines. I tak jak w średniowieczu synonimem potęgi była siła militarna, w nowożytności dostęp do kapitałów, tak w Erze Wodnika będzie dostęp do wiedzy.
...

Czy dostrzegasz trafność tych ekstrapolacji? bo ja -tak. Możliwe, że w jakimś następnym poście podam pasujący do tej wizji przykład z naszej codzienności.

Brak komentarzy:

Mashup News

Aktualności tekstowe