Szukaj na tym blogu
2007-04-30
Ebay wystawia aukcyjnego widgeta
I co Wy na to? - mamy tu świerzynkę, a gdyby to skojarzyć z iPhone, to można łatwo i przyjemnie licytować aukcje, np. chodząc po ulicy lub lesie. Oj będzie się jeszcze działo...
Prezentacje w bazach danych
Jest kilka bardzo ciekawych baz dla nieruchomości. Ale wciąż nieodmiennie mnie zaciekawia GoogleBase baza o zasięgu globalnym, niesamowicie elastyczna i posiadająca wiele opcji.
Nas interesuje jej obszar dotyczący nieruchomości. Jest tu szablon pomagający określić cechy nieruchomości, ale można go sobie dowolnie zmieniać.
Zwracam uwagę na cechy u nas w kraju rzadkie:
- aktywna mapa z nanoszonymi lokalizacjami nieruchomości;
- cechy powszechne w amerykańskich bazach (a u nas -nie), znakomicie określające funkcjonalność domu:
- ilość łazienek,
- ilość sypialni,
- okręg szkolny,
2007-04-29
Komputerowe Księgi Wieczyste
Główne zarzuty dotyczą: czytelności i objętości wydruków oraz błędów w treści księgi. Pewna zawiłość treści tłumaczona jest koniecznością zgodności z wersją papierową.
Powiem, że jest to argument niebagatelny, bo przecież księgi powstawały w różnych czasach i dzisiaj może być trudno wpasować ich treść w formularze obowiązującej bazy danych. Jest to obiektywnie trudne zadanie i dla osób wprowadzających dane i dla twórców bazy danych, dlatego uważam, że powstanie tutaj dobrej bazy danych - to musi być proces (a nie jednorazowa akcja), zawierający również korekty, w czasie eksploatacji bazy. Trzeba też pamiętać o sukcesywnych modyfikacjach i rozwoju. W tej relacji Klient-Dostawca usługi, przewiduję szybsze zmiany potrzeb i wymagań po stronie -Klient (bo pozna nowsze rozwiązania dziś funkcjonujące już w innych dziedzinach).
Dlatego powiedziałbym wszystkim tutaj - spokojnie - to nie musi być zagadnienie do konfrontacji politycznych. Zatem nie gasić krytyki, ale odpowiadać na nią argumentami i szybko dokonywać korekt (prawdziwy błąd to błąd nienaprawiony).
Przyznaję, że występuje w tych księgach nadmiar szumu informacyjnego, w postaci pustych tabel, nie niosących informacji - nie nazwałbym takich rozwiązań nowoczesnymi. Bardziej elastyczne powinny być opcje prezentacji danych, stosownie do potrzeb Klienta (np. lepsze rozróżnienie wpisów i wzmianek). Niezależnie od wprowadzanych danych tekstowych, przydałyby się skany oryginalnych ksiąg i dokumentów, w sposób dostępny dla niektórych zaawansowanych użytkowników ksiąg. Również warto dać zaawansowanym użytkownikom funkcję zgłoszenia zauważonej niezgodności (do korekty) - to powinno być w systemie bazy danych. W ten sposób większość błędów zostałaby skorygowana. Widać zatem, że interface użytkownika musiałby jednak ulec zdecydowanej przeróbce. Ponadto należałoby udostępnić zaawansowanym (rejestrowanym) użytkownikom ksiąg możliwość ich przeglądania i zgłaszania uwag w sposób zdalny (spoza budynku sądu -przez Internet). Trzeba tutaj coś dać, aby coś otrzymać.
Można by powiedzieć, że moje pomysły tutaj zbyt daleko wybiegają - cóż - wiele zależy z jakiego punktu patrzy się na temat. Nasze punkty widzenia możemy skonfrontować na grupie dyskusyjnej: reestols (wejście jest w lewej kolumnie).
2007-04-22
Prezentacje nieruchomości na aukcjach
W Allegro można określić cechy, używając filtrów z listami wyboru:
- rodzaj nieruchomości,
- zakres cenowy,
- lokalizację -województwo,
- zakres powierzchni,
- przeznaczenie (mieszkania)
- kondygnacje,
- ilość pokoi,
- ilość pięter (mieszkania),
- rodzaj zabudowy (domy),
- stan wykończenia (domy),
- typ (działki),
- konstrukcja (magazyny),
- wysokość (magazyny),
- rynek (pierwotny lub wtórny).
Trzeba pamiętać jednak, że obecnie Allegro jest zdecydowanie najpopularniejszym systemem aukcyjnym w Polsce, oferującym wielką rozmaitość również innych produktów.
W Ebay mamy zdecydowanie mniej filtrów:
- lokalizacja (Polska, Europa, Świat),
- kod pocztowy i odległość od niego w km,
- rodzaj nieruchomości.
W Świstaku wcale nie widać filtrów, ale są jako menu boczne:
- rodzaj nieruchomości,
- lokalizacja (Polska, województwa, zagranica).
Generalnie teksty i fotografie w ofertach aukcyjnych mają bardzo zróżnicowany charakter, co utrudnia zoptymalizowanie automatycznego wyboru.
Natomiast prawidłowa, usystematyzowana ekspozycja cech nieruchomości znacznie ułatwia klientowi odbiór tej informacji i zwiększa szybkość dostępu do preferowanej nieruchomości, dlatego lepsze będą serwisy, które to gwarantują. Koresponduje to ze wskazówkami, ogniskowania grupy docelowej klientów, zawartymi w drugiej prezentacji, w moim wcześniejszym poście pt. "Inwestowanie".
Zatem czy są już lepsze narzędzia do prezentacji cech nieruchomości? Otóż - tak, ale o tym później.
2007-04-18
2007-04-17
Jak prezentować nieruchomość?
- W specjalistycznych serwisach nieruchomościowych.
- Na aukcjach i ogłoszeniach drobych.
- W bazie danych o światowym zasięgu.
Przy konstruowaniu oferty transakcji, dobrze jest wiedzieć, które cechy nieruchomości są najważniejsze z punktu widzenia klienta i odpowiednio je wyeksponować. Rożne serwisy rozmaicie organizują informację o cechach nieruchomości i różne mają mechanizmy wyszukiwania tych informacji. Ale istnieją pewne podobieństwa i temu w najbliższej przyszłości poświęcę więcej uwagi.
2007-04-04
Iwestycje
Pewna pani kupiła sobie buty i powiedziała mi, że zrobiła dobrą inwestycję. Zrobiłaś wydatek, a nie inwestycję -powiedziałem. Jakkolwiek mogę sobie wyobrazić sytuację, w której pani kupując buty, inwestuje w marketing siebie i ma z tego zwrot gotówki, to jednak o to jej nie podejrzewałem. Dlatego zapytałem dalej -powiedz mi, jaki będziesz miała zwrot z tej inwestycji? Zwrot -będzie, ale niewymierny -powiedziała i widząc moją zmieniającą się twarz, dodała -moje dobre samopoczucie dobrze wpływa na wydajność pracy w firmie i dobry stosunek do interesantów, a to przekłada się na zarobek. No, tak -przyznałem i zauważyłem jak bardzo płynne są granice niektórych pojęć.
Oto np. inwestycja w reklamę, jak zmierzyć zwrot z tej inwestycji i moment, w którym wyłożone pieniądze stają się zbędnym wydatkiem. Nie jest łatwo to określić jak zaznaczają specjaliści.
Jak trafić do grupy docelowej klientów i nie ponosić kosztów na atakowanie osób nie zainteresowanych naszą ofertą? Jak zogniskować uwagę grupy docelowej? Mamy już wiele blogów i stron www, prezentujących ukierunkowane zainteresowania i gromadzących lub potencjalnie mogących gromadzić czytelników, zainteresowanych danym tematem. Są też wyszukiwarki znajdujące takie publikacje. Potrzeba zatem mechanizmu umożliwiającego prezentację ofert osobom potencjalnie zainteresowanym danym tematem, czyli zogniskowanie działań reklamowych.
Odpowiedzią ostatnich lat na wskazane wyżej dylematy są reklamy tematycznie skierowane na wybraną grupę docelową. Robią to różne firmy, ale najwygodniej i najpowszechniej jak sądzę robi to... (dalej na grupie dyskusyjnej)
2007-04-03
Dyskusje są możliwe i pożądane
- komentarze do postów bloga (link do edycji komentarza pod postem) - każdy czytelnik może tu wpisać swoje uwagi;
- komunikatory - bieżąca (on line) rozmowa między dwoma (zwykle) osobami, możliwość przesłania plików w niektórych komunikatorach;
- chaty - konferencje (on line) dla kilku osób (pismo, mowa, wideo);
- grupy dyskusyjne -bierze udział wiele osób, zwykle nie na bieżąco (nie w czasie rzeczywistym), każdy może pisać o dowolnej porze, są grupy zamknięte i otwarte dla wszystkich(trzeba tylko podać swój email).
Aby umieszczać swoje posty na grupie znajdź wejście z widgeta w lewej kolumnie tego bloga. System grupy poprosi Cię o utworzenie konta w Google (jeśli nie masz, a warto je mieć). Czy to zadziała? -zobaczymy.